Boru İzolasyonu Nedir

Boru İzolasyonu Nedir

Boru izolasyonu, Isıtmak veya soğutmak amacıyla kullanılan farklı türdeki boru çeşitlerinin içerisinde taşıdığı sıvının, dış ortam ile ısı alışverişini kesmek için borulara yapılan işleme boru İzolasyonu denir İzolasyonun kelime anlamı, bir ortam veya materyalin dış ortamdan ses ve ısı alışverişini kesmektir. Etkinliğini gün geçtikçe hissettiğimiz endüstri 4.0’ın hayatımıza kazandırmanın yanı sıra yeni ihtiyaçları da beraberinde getiriyor.

Isı enerjisi, petrol, gaz gibi maddelerin bir yerden başka bir yere taşınması boru hatlarıyla gerçekleşmektedir. Bu maddelerin tehlikeli ve yanıcı olması insan hayatını riske etmesinden dolayı, alınan güvenlik önlemleri can güvenliği için önemlidir. Doğru boru çeşidinin belirlenmesi ve boru hatlarının doğru döşenmesi profesyonel ekipler tarafından yapılmalıdır. Sonuç olarak profesyonel kişiler tarafından yapılan boru izolasyonu işlemi sonucu, boru içindeki sıvının dışarıdan ısı alma veya dışarıya ısı verme işlemi gerçekleşmeyecek yani enerji kaybı önlenecektir.

Boru izolasyonunun yapılacağı sektör göz önünde bulundurularak ve borunun kullanıldığı ortam şartları detaylı incelenerek, bunlara uygun izolasyon materyalleri kullanılmalıdır. Isı kaybının önlenmesi sonucu verimlilik artacak ve enerji tasarrufu sağlanacaktır. Boru izolasyonunun amacı, fabrikanın üretim maliyetlerini düşürmek ve uzun vadede fabrikaya yüksek kazançlar sağlamaktır. Küresel ısınmanında etkisiyle, yenilemez enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanımının önemi zamanla dahada önem kazanıyor.

Neden Boru İzolasyonu Yaptırmalıdır

  • Boru yalıtımının temel amacı enerji tasarrufu sağlamak.
  • Boru içindeki sıvının, ısı enerjisi kaybını önlemek.
  • Çalışanların can güvenliğini ve ortamın güvenliğini sağlamak.
  • Firma üretim maliyetlerini düşürmek.
  • Firma enerji kaybını önleyerek yüksek kazançlar elde edilebilir.
  • Yenilenemez enerji kaynaklarının kullanımında, ekolojik dengeyi korumayı sağlar.

Boru İzolasyonu Kullanım Alanları

İzolasyon uygulamaları, yüksek enerji tasarrufunun yanı sıra birçok farklı kazanımlarda sağlar. Boru yalıtımının kullanım alanları ve çeşitleri;

  • İçme suyu boruları
  • Kazan dairesi boruları
  • Tank izolasyonu boruları
  • Büyük makine boruları

İSM Yalıtım ve İzolasyon

Biz İSM YALITIM olarak 20 yıldır yalıtım ve izolasyon konusunda siz değerli müşterilerimize hizmet vermekteyiz. Uzman ve profesyonel ekibimizle 500’den fabrika ve firmaya boru izolasyonu hizmeti verdik. Türkiye’nin her yerine hizmet veriyoruz. Sizinle çalışmaktan mutluluk duyarız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir