Gemi ve Yat İzolasyonu

Gemi ve Yat İzolasyonu

Gemi ve yat izolasyonu

Gemi ve yatlarda, ısı yalıtımının çok daha verimli düzeyde olması beklenirken aynı zamanda yüksek sıcaklığa ve ısı koşullarına da dayanıklı olması beklenir. Zira herhangi bir olumsuz durumda yangın vb. tehlikeli durumlarla karşı karşıya kalmamak gerekir. Gemi ve yat izolasyonu gemilerde ve yatlarda kullanılan ve güvenlik, maliyet ve çeşitli yönlerden avantaj sağlayan izolasyon tipidir.

Gemi ve yat izolasyonu niye kullanılır

Gemi ve yat izolasyonu oluşabilecek acil durum senaryolarına önceden hazırlıklı olmak maksadıyla kullanılır. Ancak tek nedeni bu değildir. Yapılan izolasyonla birlikte gemi ve yattaki gürültü düzeyi de azaltılabilmektedir.

Gemi ve yat izolasyonu uygulaması ve avantajları

Gemi ve yat izolasyonunun gerçekleştirilmesi malzemelerin yapısına göre çeşitli uygulama şekilleriyle sunulmaktadır. Örneğin gemilerin su yalıtımında gemideki metal ve ahşap akşamların, dış etkenler ile temas ettiğinde aşındırıcı olabilecek etkilerden korunması gerekir. Su yalıtımı gerçekleştirilirken izolasyon malzemesi uygulanır ve oluşabilecek bu sorunun önüne geçilir.

Gemilerin ve yatların motorlarından yani makine dairelerinden gelen sesler bir süre sonra aşırı düzeyde rahatsız edici olabilmektedir. Kısa süreli yolcuların yanında yük gemileri için düşündüğümüzde personellerin uzun süre bu seslere maruz kalmaları onlar için çok zor olabilir. Bundan dolayı izolasyon yapılırken personellerin bulunduğu yerlerle yaşam alanlarına da ses yalıtımı işlemi gerçekleştirilir.

Gürültünün olduğu yerlerde ses yatılımı maksadıyla alüminyum ya da çelik kaplama işlemi yapılır.

Bunun dışında yalıtımın bir diğer avantajı da oluşabilecek felaketlere ilişkin önlem almaktır. Açık denizde seyrederken geminin herhangi bir arıza nedeniyle yangın vb. istenmeyen senaryolarla başa çıkılabilmesi için gemi ve yat izolasyonu da büyük bir önem taşımaktadır.

Bunun dışında gemi ve yatlardaki alabanda, mier güverte, makine dairesi yalıtımı, yat izolasyonu neredeyse tüm alanların yalıtım sağlanabilmektedir.

İzolasyonla birlikte hem gemi ve yatın daha iyi bir seyir alması sağlanmakta hem de geminin parçalarının denizin tuzlu suyundan dolayı bozulma ve aşınmasının da önüne geçilmektedir. Bunun haricinde geminin verimli çalışması ve enerji tasarrufu da sağlanabilmektedir.

Firmamızın üstün hizmet kalitesi ve deneyimli personelleriyle hizmetlerine ulaşmak için bizimle iletişime geçmeyi unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir