Buhar Borusu Yalıtımı

Buhar Borusu Yalıtımı

Buhar Borusu Yalıtımı Hakkında Herşey

Akışkan sıvı hatlarıyla, buhar boru hatları ayrı tutulur. Çünkü buhar borularının her türlü dış etkenden korunması gerekir. Bu yüzden buhar borusu yalıtımı oldukça önemli bir konudur.

Buhar Borusu Yalıtımı Nedir

Su buharının enerji sağlamak adına üretildikten sonra, akışkan borular yardımıyla taşınması işlemi sanayi üretiminin önemli aşamalarından bir tanesidir. Buhar taşıyan boruların bazı malzemelerle kaplanması işine buhar borusu yalıtımı adı verilir.

Yalıtım sayesinde gerekli olan buhar enerjisi kayıp yaşanmadan taşınabilir.

Neden Yapılır

Sanayide buhar maddesi enerji üretmek amacıyla kullanılır. Buhar enerjisinde kayıp olmaması adına, buhar maddesini taşıyan boruların yalıtımının en üst düzeyde yapılması gerekir.

Bu nedenle buhar borusu yalıtımı işlemi yapılır.

Nasıl Yapılır

İşletme sıcaklığı +250 derece olan borularda prefabrik cam yünü kullanılır. Bu sıcaklıktan daha yüksek olan değerlerde ise galvanizli tele dikili cam yünü yalıtım malzemesi olarak kullanılır. Yalıtım olarak bu malzeme, 550 derece sıcaklığa kadar kullanılabilir.

Buhar borusu yalıtımı işlemine fizibilite ile başlarız. Yani uygulama yapacağımız alanı ve boruları inceleriz. Ne kadar malzeme gideceğine karar veririz. Ayrıca uygulamada kullanacağımız sarf malzemelerini ve miktarını belirleriz.

Daha sonra tüm güvenlik önlemlerini alırız. Yalıtım işleminin sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için sistemin tamamen kapalı olması gerekir.

Buhar borusu yalıtımı işleminde, yalıtım işlemi tamamlanana kadar, buhar akışının durmuş olması gerekmektedir.

Isı yalıtımı işlemini galvaniz tele dikili cam yünü ya da taş yünü malzemesiyle gerçekleştiririz. Öncelikle en arkadaki borulardan başlarız. Daha sonra en dıştaki boruyla işlemi tamamlarız.

Nerelerde Kullanılır

Buhar kazanı olan tüm fabrikalarda ve neredeyse ısıya ihtiyaç duyan tüm sanayi işletmelerinde kullanılır. Buhar borusu yalıtımı ayrıca:

  • Sıvılaştırılmış gaz hattı ve tanklarında,
  • Her türlü sıcak su hatlarında,
  • Sıcak yağ hatlarında,
  • Buhar transferini sağlayan hatlarda, Kullanılır.

Sıcak Su ve Kızgın Buhar Taşıyan Boruların Isı Yalıtımı Hangi Malzeme ile Yapılır

Kızgın buhar taşıyan buhar hattı izolasyonu, prefabrik cam yünü ile yapılır. Ancak buhar borularının da belirli bir sıcaklık dereceleri vardır. Yani bu boruların kullanıldıkları yere ve ihtiyaçları olan enerjiyi üretme durumlarına göre türleri mevcuttur.

Dolayısıyla genel ve özel buhar hattı boruları için farklı yalıtım işlemleri yapılır. Çünkü bu boruların sıcaklıkları farklıdır. Mesela +250 dereceye kadar olan boru sıcaklıklarında, prefabrik cam yünü kullanılır. Ayrıca bu malzeme ile birlikte mukavva ile yalıtım sağlamlaştırılır.

Ancak daha yüksek sıcaklıklarda, mukavva malzemesi zarar göreceğinden dolayı tercih edilmez. Onun yerine, galvanizli tel ile sağlamlaştırılan taş yünü ya da cam yünü malzemesi, yalıtım malzemesi olarak tercih edilir ve kullanılır.

Buhar ve kızgın yağ taşıyan boruların mahiyeti farklıdır. Bu yüzden farklı işlemlere tabi tutulur. Mesela buhar taşıyan borularda patlama ve soğuma faktörleri söz konusudur. Bu yüzden ayrıntılı bir inceleme yapıldıktan sonra yalıtım işlemi gerçekleştirilir. Kızgın yağ sistemlerinde ise yüksek derecelerde sıcaklık söz konusudur. Yani patlama söz konusu değildir.

Ancak borulardaki sızıntıların engellenmesi ve yangın tehlikesinin bertaraf edilmesi gerekir. Bu yüzden kızgın yağ borularındaki yalıtım biraz daha farklıdır.

Buhar borularının yalıtımda ayrıca, konvektör ve radyatör sistemlerine uyumlu montaj işleminin gerçekleştirilmesi gerekir.

İSM Yalıtım Buhar Borusu Yalıtımı İşlemleri

İSM firması olarak uzun yıllardan bu yana, buhar borusu yalıtımı başta olmak üzere, birçok yalıtım işlemini başarıyla gerçekleştiriyoruz ve gerçekleştirmeye de devam ediyoruz.
Detaylı bilgi için web sitemizden bizlere ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir