Havalandırma Saç Kaplama

Havalandırma Saç Kaplama

Havalandırma kanallarında dolaşan havanın, dış ortamdaki koşullardan etkilenmemesi gerekir. Havalandırma saç kaplama işlemi, kanallardaki enerji veriminin korunması için yapılır.

Havalandırma Saç Kaplama Nasıl Yapılır

Saç kaplama işlemi fizibilite çalışması ile başlar. Yani hangi alanda çalışma yapılacak, ne kadar malzeme kullanılacak ve ne kadar personele ihtiyaç var gibi soruların cevapları verilir.

Çünkü endüstriyel bölgelerde yer alan büyük fabrika ve tesis alanlarında yüzlerce metre uzunluğunda havalandırma kanalları mevcuttur. Bu kadar çok alanda işlem yapmak da epey vakit alır.

Personel ve malzeme tedariki sağlandıktan sonra uygulama yapılacak alan temizlenir. Havalandırma saç kaplama işlemine en arkadan başlanır. Öncelikle en zor yerler kaplanır. Daha sonra dış tarafa doğru kaplama yapılarak gelinir.

Tüm işlem tamamlandıktan sonra yapılan iş muayene edilir. Son kontroller gerçekleştirildikten sonra iş müşteriye teslim edilir.

Neden Önemlidir?

Havalandırma saç kaplama işlemi enerji ve ısı kaybını önler. Ayrıca:

  • Havalandırma tesisatlarını dış etkilere karşı korur.
  • Havalandırma saç kaplama tesisatların ömrünü uzatır. Kısa sürede kendisini amorti eder.
  • Havalandırma tesisatı yapısı gereği dış ortamdaki temiz havayı iç ortama aktarır. Bu işlemi gerçekleştirirken kayıp yaşanmaması gerekir. Yalıtım işlemi de bu tür kayıpların önüne geçer.
  • Dış ortamdaki ısı etkenleri, yapısı metal olan havalandırma tesisatını olumsuz etkileyebilir. Tesisat içerisindeki havanın belirli ısı derecelerinde olması gerekir. Havalandırma saç kaplama ise yüksek oranda yalıtım sağlayarak, tesisatı içerisindeki havanın ideal sıcaklıklarda kalmasını sağlar.

Nerelerde Uygulanır?

Günümüzde devasa alanlara sahip konutlar ve tesisler yapılıyor. Bu alanların havalandırma ihtiyacı için ise büyük ebatlarda havalandırma tesisatları inşa ediliyor.

Aslında bu tür büyük yapıların hepsinin havalandırma saç kaplama uygulamasına ihtiyacı vardır. Ancak en çok sanayi tesislerinin ihtiyacı olduğunu söyleyebiliriz.

Alışveriş merkezleri, rezidans yapıları, statyumlar, kamu binaları ve özellikle büyük antrepolarda da havalandırma saç kaplama uygulaması yapılır.

Özellikle büyük depolarda muhafaza edilen malların belirli bir sıcaklıkta olması gerekir. Mesela soğuk hava depolarında meydana gelebilecek ısı kaybı, depodaki malların bozulmasına neden olabilir.

Havalandırma Saç Kaplama” te bir düşünce

  1. Pingback: Havalandırma Kanalı İzolasyonu - İSM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir