İzolasyon Sac Kaplama İmalat ve Montaj

İzolasyon Sac Kaplama İmalat ve Montaj

İZOLASYON SAÇ KAPLAMA İMALAT VE MONTAJ

Sac kaplama, hava koşullarına dayanıklıdır. Profesyonelce yapılan bir sac kaplama izolasyonu ile herhangi bir yağışın içine işlemesine izin verilmez. Fazla ağırlık yapmayan saç kaplama oldukça dayanıklıdır. Ancak, herhangi bir kullanımdan uzakta, ısıtılmayan hangarlar dışındaki tüm binalar yalıtım olmadan hem ses hem de ısı ve soğuk geçirir. Bu nedenle izolasyon sac kaplama imalat ve montaj yapımı oldukça önemlidir.

İzolasyon Saç Kaplama Neden Gereklidir?

Sac kaplama bile güçlendirilmiş bir izolasyona gerek duyar. Sac kaplamaların yalıtım özelliği yoktur ve malzeme daha çok su geçirmez kaplama olarak anılmaktadır. Ek olarak, metalin belirli fiziksel özellikleri aşırı ısınmaya ve muazzam soğumaya yol açacaktır. Bu nedenle sac kaplama montaj aşamasından sonra muhakkak izolasyon gereklidir.

Kiremitli bir yapı yerine sac kaplama seçerken şunu göz ardı etmemek gerekir; sac kaplama yalnızca dolaylı olarak, hava yastıkları aracılığıyla yalıtım özelliklerine katkıda bulunduğu için, yalıtım çabası daha çok daha fazladır. Ancak sac kaplama imalat, malzeme kalınlıklarındaki farklılıktan dolayı tuğlaya göre çok daha az yer kaplar.

Soğuğu, ısıyı ve sesi yalıtın. Bir sac kaplama, yağmur ve rüzgârdaki gürültü seviyesini kabul edilebilir sınırlar içinde tutmak için ses yalıtımına ihtiyaç duyar. Sese karşı yalıtım, ısı kaybına ve soğuk girişine karşı yapılacak olan sac kaplama izolasyonu ile aynıdır. Bazı ses yalıtım önlemlerinin ısı yalıtımı üzerinde doğrudan etkisi vardır. Yapısal olarak gerekli arka havalandırmayı yoğuşmaya ve içinde oluşan hava ceplerine karşı yalıtmak gerekebilir. Aynı zamanda burada sesin yayılmak için kullanabileceği bir alan da yaratılır.

 • Sac kaplama izolasyonu, en ucuz ürünlerdendir. Alaşımlar, korozyona dayanıklı hale getirilmek için anodize edilir.
 • Eloksallı alüminyum, oksidasyon yoluyla oksijenle reaksiyona girerek anodize katman karardığı için yıllar içinde renk değiştirir.
 • Metal alüminyum, ısıtıldığında nispeten güçlü bir şekilde genişler. Hasar görmemesi için sac kaplama izolasyonu profesyonelce yapılmalıdır.

Sac kaplama izolasyonu diğer izolasyon uygulamalarından ayırmasının en önemli özelliği yüksek sıcaklıklarda dahi durumunu koruyarak deforme olmayı engellemesi ve dayanıklılık göstermesidir. Kullanılan iç kaplama müşteri ve mühendislik hesaplamaları göz önünde bulundurularak gerçekleştirildiği için değişkenlik gösterebilir. Dış kaplamada kullanılan galvanize gofrajlı paslanmaz folyo sac, dış ısı haricindeki fiziksel dış etkenlere maruz kalmadığı sürece uzun ömürlülüğü ve dayanıklılığını korur. Sac kaplama izolasyonu beraberinde ses izolasyonunu da getirdiği için vibrasyondan oluşan titreşimi de engellemiş olur.

Sac Kaplama İzolasyonu İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Sac kaplama izolasyonu yapılırken malzemeler arasındaki doğrudan temas sorun yaratır. Bir saç kaplamanın alt yapısında her zaman sac ve izolasyon malzemesi arasında bir boşluk olacak şekilde arkadan havalandırılmalıdır. Saçın direkt olarak yalıtım tabakasının üzerine çekildiği sandviç paneller ve termal elemanları, er ya da geç hemen hemen her inşaat türünde problemlere neden olmaktadır. Bu durum, sonradan bir sac kaplama izolasyonu yapılırken de dikkate alınmalıdır.

Bağlantı ve temas noktalarını ayırın. Bir yere sac kaplama izolasyonu yaparken, bileşenlerin tüm bağlantıları, bir bütün olarak izolasyon için belirleyici zorlukları oluşturur. Geniş alanlı ve profesyonelce yerleştirilmiş uygun sac kaplama izolasyonu katmanları etkileri soğuk, ses ve ısı köprüleriyle büyük ölçüde bozulabilir. Bazı pratik bilgiler ve fiziksel olaylara uyulması gerekir:

 • Soğuk, ses ve ısı “iletken” bağlantılar aracılığıyla yayılır. Sabitleme bileşenleri, perçinler ve vidalar birbirinden ayrılmalıdır.
 • Sürekli bir malzemeyi keserek ayrıştırılır. Kauçuk veya plastik manşonlar gibi kauçuk kaplı ankrajlar ve sabitleme pimleri de bu duruma dahildir.
 • Soğuk ve sıcak, hava akımı ile dışarıda tutulabilir, nemlendirilebilir ve izole edilebilir. Sese sadece fiziksel olarak değil, aynı zamanda havada da yayılma fırsatı verir. Burada, örneğin arka havalandırma kanalının üzerindeki sacın altında, ses emici parçalar ve paspaslar yardımcı olacaktır.

Sac kaplama izolasyonu için bazı özellikler şöyle sıralanabilir;

 • Hafif
 • Dayanıklı
 • Paranızın tam karşılığı
 • Daha az bakım
 • Ekonomik
 • Zarif
 • Zehirsiz
 • Geri dönüştürülebilir
 • Isı yalıtımı
 • Akustik yalıtım

İzolasyon saç kaplama imalat ve montaj hizmetleri, fiyatları ve daha fazlası için, bize ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir