Boyler Ceketi Nedir

Boyler Ceketi Nedir

Boyler Ceketi Hakkında Bilmedikleriniz

Günümüzde binalarda ve birçok tesiste farklı ısıtma sistemleri kullanılır. Bunlardan bir tanesi de boyler cihazı ile yapılan ısıtmadır. Boyler ceketi ise cihazın ısı veriminin korunması adına yapılan yalıtımın adıdır.

Boyler Ceketi Nedir

Binalarda ısı kaybının en aza indirgenmesi amacıyla bazı tedbirler alınır. Sıcak su tesisatının ve buna bağlı cihazın izolasyonu da bu nedenle yapılır. Boyler ceketi ise bir tür yalıtım uygulamasıdır.

Sıcak su elde etmek ve tesislerdeki ısıyı koruma görevi olan boylerin bazı malzemeler kullanılarak dış ortamdan izole edilmesi işlemine boyler ceketi adı verilir.

Neden Kullanılır

Sıcak su boyleri yapısı itibariyle soğuk suyu ısıtarak ısı elde edilmesine yardımcı olur. Oluşan bu ısı veriminin belirli değerler aralığında korunması gerekir.

Dış ve iç etkenlerden kaynaklanan olumsuz koşullar, boyler tankı ve buna bağlı olarak çalışan sıcak su hattında verim kaybı oluşmasına neden olabilir. Bu durumun önlenmesi ve ısı veriminin korunması adına, yalıtım işlemleri gerçekleştirilir.

Nasıl Uygulanır

Boyler yalıtımı uygulamasına başlamadan önce, diğer yalıtım işlemlerinde olduğu gibi fizibilite çalışması gerçekleştirilir. Öncelikle nereye uygulama yapılması ve ne kadar malzeme gideceğinin belirlenmesi gerekir.

Bu yüzden site ya da fabrika gibi alanlarda ısı enerjisi üretmekle görevli olan boyler cihazlarının ve buna bağlı boru hattının incelenmesi gerekir.

Boyler cihazları; serpantili boyler ve emaye boyler olmak üzere iki farklı türde üretilir. Serpantili boyler cihazlarının ise tek cidarlı ve çift cidarlı olmak üzere iki farklı versiyonu bulunur.

Modeli ve türü ne olursa olsun yapılacak boyler izolasyonu işlemi aşağı yukarı aynıdır.

Fizibilite çalışması tamamlandıktan sonra gereken malzemeler çalışma alanına getirilir. Boyler ceketi uygulamasında da, diğer yalıtım uygulamalarında olduğu gibi cam yünü ya da taş yünü gibi yalıtım malzemeleri kullanılır.

Yalıtıma öncelikle sıcak su borularından başlanır. Daha sonra cihazın dış yüzeyi yalıtım malzemesi ile kaplanır.

Son kontroller yapılması gerekir. Çünkü uygulama sırasında boşluk olan yerler olabilir. Bu durum ise çalışmanın kısmen işe yaraması demektir.

Kontroller tamamlandıktan sonra çalışma müşteriye teslim edilir ve müşteriye dikkat edilmesi gerekenler hakkında kısa bilgi verilir.

Avantajları Nelerdir

Isı yalıtımı günümüzde oldukça önemli bir yere sahiptir. Isı yalıtımı yapılan mekanlarda ve cihazlarda en az %20 ısı verimi sağlanır. Yakıt ve zamandan da yüksek oranda tasarruf sağlanır.

Isı enerjisi üreten boyler cihazlarında da durum bu şekildedir. Boyler ceketi, ısı üreten bu cihazın belirli bir değer aralığında sağlaması gereken ısı veriminin korunmasında yardımcı olur.

Boyler ceketi uygulaması yaptırdığınızda aşağıdaki avantajları elde edersiniz:

  • Yüksek oranda ısı verimi elde edersiniz.
  • Dış ortamlardan kaynaklı olumsuzluklardan etkilenmezsiniz.
  • Montaj aşaması hızlı ve kolaydır.
  • Kısa sürede kendisini amorti eder.
  • Boyler cihazının daha uzun ömürlü olmasını sağlar.

Nerelerde Kullanılır

Boyler ceketi, boyler cihazının yoğun olarak kullanıldığı alanlarda uygulanır. Dolayısıyla aşağıdaki alanlarda kullanım alanı bulduğunu söyleyebiliriz:

  • Fabrikalarda,
  • Askeri tesislerde,
  • Apartman ve site gibi yapılarda,
  • Hastanelerde,
  • Büyük şantiyelerde.

ISM Yalıtım Boyler Ceketi Uygulamaları

Tüm ısı yalıtımı uygulamalarını uzman ekibimizle gerçekleştiriyoruz. İsm Yalıtım adresinden hizmetlerimiz ve gerçekleştirdiğimiz uygulamalar hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

İstanbul genelinde hizmet veriyoruz. Bugüne kadar yaptığımız başarılı çalışmalar sayesinde büyümeye ve sizlere daha iyi hizmet vermeye devam ediyoruz.

Boyler ceketi ve diğer uygulamalarımız hakkında bizlerden detaylı bilgi alabilirsiniz. İletişim kanallarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir