Mekanik Tesisat Tank Soğuk Boru İzolasyonu

MEKANİK TESİSAT TANK SOĞUK BORU İZOLASYONU

Ticari  mekanik boru yalıtımı, boru değiştirme maliyetini düşürür ve borulardan taşınan malzemeyi sıcak ve soğuk havalardan korur. Bazı bölgelerdeki aşırı hava koşulları nedeniyle yalıtılmamış mekanik boruların değiştirilmesi, işletme maliyetlerini ve sağlık risklerini artırır, bu nedenle mekanik tesisat tank soğuk boru izolasyonu akıllıca bir seçimdir. Gaz ve Petrol endüstrisindeki ticari mekanik boruların uygun şekilde yalıtımı, çalışanların tüm sağlıklarının korunmasına yardımcı olur ve çevreyi korur.

Mekanik tesisat tank soğuk boru izolasyonu, poliüretan köpük malzeme ile yapılan izolasyon, gerek görüntü gerekse sağlamlık açısından diğer izolasyon malzemeleri ile yapılan izolasyonlardan çok farklı bir yapıya sahiptir. Sprey poliüretan soğuk boru izolasyonu gerektiren tanklar uygun kalınlık ve boyutta alüminyum ile kaplanır. Mesafe tutucu takoz olarak yine aynı poliüretan malzeme kullanılarak bu işlem gerçekleştirilir. Alüminyum kaplama ile tank arasına püskürtme veya döküm olarak poliüretan köpük takviye edilir. Enjeksiyon yöntemiyle uygulanan poliüretan sistemleri olarak da belirtilebilir. Soğuk boru hatları, tank izolasyonları ve jeotermal boru hatlarında kullanılan poliüretan sistemler, püskürtme sprey makineleri ve enjeksiyon makineleri ile uygulanabilir. Bakteri üretmemesi ve gıda temasına uygun olması nedeniyle özellikle gıda depolarının izolasyonu kullanım açısından uygundur.

Soğuk Tank İzolasyon Uygulama Sıralaması Nasıl Olmalı?

Mekanik tesisat tank soğuk boru izolasyonu, yalnızca boruların ömrünü koruyarak değil, aynı zamanda boruların içinde taşınan malzemeyi de koruyarak boruları sürekli değiştirme masrafını azaltmak için oldukça önemli bir adımdır. Islak yalıtım, dış boru sızıntılarına, valf sızıntılarına ve ısı izlemeli boru tesisatı sızıntılarına neden olabileceği için hasarlı yalıtımın değiştirilmesi de aynı derecede önemlidir.

Mekanik tesisat tank soğuk boru izolasyonu sistemlerinin yanlış yapımı, borulardan geçen ürünün kalitesini düşürür. Ticari, endüstriyel veya konut projesi için olsun, ürünün kalitesi ve bütünlüğü, enerjinin ne kadar verimli kullanılabileceğini ve taşınan ürünün ne kadarının diğer uca gittiğini belirler. Mekanik sistemlerde ısı yalıtımı ve ses yalıtımı, alüminyum kaplama ile kaplanarak ve yalıtımı korumak için paslanmaz çelik şeritlerle sabitlenerek gerçekleştirilir.

Mekanik tesisat tank soğuk boru izolasyonu uygulama sırası şu şekilde olmalıdır;

 1. Tank ve boru yüzeylerine  şerit bant döşenir.
 2. Şerit bant üzerine poliüretan takozlar dizilir.
 3. Poliüretan takozların üzeri gönyeye alınarak alüminyum şerit çekilir.
 4. Kaplamada kullanılacak sacın içerde kalan yüzeyine kalıp ayırıcı sürülür.
 5. Şeritlerin üzerine sac kaplanarak perçin ve vida ile sabitlenir.
 6. Dış kaplaması tamamlanmış tank veya boruya belirli aralıklarla enjeksiyon delikleri açılır.
 7. Sacın içerisine belirlenmiş olan deliklerden poliüretan enjekte edilir.
 8. Vana ve flanşlar için özel dikilmiş vana ceketi sarılır.

Soğuk Boru İzolasyonu İçin Malzemeler

Sıvılaştırılmış doğal gaza olan talep dünya çapında artmaktadır. Güvenilir taşıma ve depolama için verimli teknoloji gereklidir. Tasarımcılar verimli ve güvenli sistemler geliştirmeye devam etmektedir. Bununla birlikte, doğal gazın sıvı olduğu -161 ila -164 °C arasındaki düşük sıcaklık aralığı, tüm doğal gaz değer zinciri boyunca teknik altyapıya çok yüksek talepler getirir. Sıvı gazla temas eden tüm tesis bileşenleri ve sistemleri termal olarak çok iyi yalıtılmış durumda olmalıdır.

Bunlar, özellikle, içinden doğal gazın taşındığı boru sistemlerini ve sıvı gazı depolamak için özel mekanik tesisat tank soğuk boru izolasyonu bileşenlerini içerir. Düşük sıcaklık nedeniyle tankların ve boruların bitişik sistem bileşenlerinden güvenilir bir şekilde yalıtılması özellikle önemlidir. Bu, braketler veya yataklar gibi mekanik kuvvetlerin emilmesi gereken yerler için de geçerlidir. Her ne pahasına olursa olsun termal köprüler veya soğuk köprülerden kaçınılmalıdır. Bunun için kırılgan olmayan, yüksek mekanik kuvvetleri absorbe edebilen ve aynı zamanda son derece düşük ısı iletkenliğine sahip olan yüksek performanslı düşük sıcaklık yalıtım malzemeleri gereklidir.

Yalıtım panelleri: Kauçuk levhalardan oluşan yalıtım panelleri 6 mm, 9 mm, 13 mm, 16 mm, 19 mm, 25 mm, 32 mm, 38 mm, 50 mm termal iletkenlik değerlerine sahiptir. Duman ve yangına karşı uluslararası standartları karşılar. Ozon / UV ve hava koşullarına karşı çok iyi direnç sağlar. Kurulum işleri pratik ve esnektir. Neme, küf oluşumuna, böceklerin ve kemirgenlerin üremesine karşı mükemmel direnç sağlar.

Yalıtım hortumları: + 175 °C ‘ye kadar dayanımı olan uygulamalar için ideal olan yüzeyin korunmasına gerek yoktur ancak UV ve ozona dayanıklıdır. Asbestsiz, tozsuz ve elyafsız bir malzemedir. Yüksek düzeyde hijyen gerektiren alanlar için uygundur. Buhar hatlarını yalıtmak için lifli malzeme yerine kabul edilir. Isıtma kapatıldığında bile düşük sıcaklıklarda mükemmel bir yalıtım sağlar. Neme ve buhara dayanıklı, düşük ısı transferi ile uzun servis ömrü ve kolay montaj sağlar.

PE izolasyon hortumları: İzolasyon boruları, su borularını, ısıtma sistemlerini, sıhhi tesisatı izole eder. CO2 emisyonlarının azaltılmasına ve böylece çevrenin korunmasına önemli bir katkı sağlar. Sadece bu önlem, her yıl 562 kg CO2’nin atmosfere kaçmasını önlemektir.

Soğuk Boru İzolasyonu Uygulamaları

Çeşitli boyutlardaki depolama tankları, birçok endüstriyel işlemin ayrılmaz bir parçasıdır. Tanklarda depolanan malzemenin sıcaklığı prosesten prosese büyük farklılıklar gösterebilir. Isı yalıtımı, ısı kaybını minimuma indirir ve tankın içeriği sıcaklık dalgalanmalarına maruz kalmaz. Bu, bireysel süreç bölümlerinde verimli işleme sağlar.

Mekanik tesisat tank soğuk boru izolasyonu, yüksek düzeyde uzmanlık gerektirir; sistem dışı herhangi bir küçük uygulama veya buhar bariyeri tabakasına verilen hasar, önemli ölçüde buz oluşumuna neden olabilir. Kusurlar sadece süreci tehlikeye atıp ürünlerin kalitesini etkilemekle kalmaz, aynı zamanda önemli enerji ve buharlaşma kayıplarına veya istenmeyen boru korozyonuna da neden olabilir.

 • Büyük ve küçük çaplı borulara,
 • Mobil konteynırlara,
 • Gemilere,
 • Açık deniz uygulamalarında,
 • Dikey kriyojenik tanklara,
 • Büyük depolama tanklarına,

Mekanik tesisat tank soğuk boru izolasyonu uygulanabilir.

Satış ve uygulama hakkında daha detaylı bilgi için, bize ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir