Kauçuk Boru İzolasyon Malzemesi

Kauçuk Boru İzolasyon Malzemesi

Kauçuk Boru İzolasyon Malzemesi

Bazı boru tesisatlarında yoğuşmayı önlemek amacıyla yalıtım uygulamaları gerçekleştirilir. Kauçuk boru izolasyonu işlemi de bunlardan bir tanesidir. Boru izolasyonunda yalnızca o iş için üretilen özel malzemeler kullanılır.

Kauçuk Boru İzolasyon Malzemesi Nedir

Isı iletkenliğini sağlamak, bakır borularda yoğuşmayı önlemek amacıyla yapılan uygulamaya, kauçuk boru izolasyonu adı verilir.

Kauçuk malzemesi, yapısı itibariyle oldukça esnektir ve birçok sektörde yalıtım malzemesi olarak kullanılır. Ayrıca başka amaçlara hizmet etmek amacıyla da tercih edilirler.

Hangi Malzemeler Kullanılır

Kauçuk boru malzemesi olarak elastometrik kauçuk kullanılır. Bu malzeme gözenekli hücre yapısına sahiptir. Ayrıca yüksek buhar difüzyonu direncine sahiptir. Yoğuşma tehlikesi bulunan malzemelere uygulanırlar. Kullanım sıcaklık değerleri -60-105 derece aralığındadır.

6 milimetreden 50 milimetre kalınlığa kadar ihtiyaca göre üretilirler.

Cam yünü ya da taş yünü malzemesi ile birlikte de kullanılabilirler.

Nasıl Uygulanır

Uygulama yapılacak olan yüzeylerin temiz ve pürüzsüz olması gerekir. Daha sonra alandaki tüm güvenlik önlemleri alınır.

Kauçuk izolasyon ölçüleri belirlenir. Bu işlem için ise önceden kısa bir fizibilite çalışmasının gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Fizibilite çalışmasında ayrıca; kaç personel çalışacağı, ne kadar malzeme gideceği, hangi sarf malzemelerin kullanılacağı ve çalışmanın ne kadar süreceği gibi unsurların da önceden bilinmesi amaçlanır.

Elastometrik kauçuk boru izolasyonu işleminde; bakır, galvaniz ya da diğer metallerden üretilen boruların yalıtımı amaçlanır.

Kauçuk yalıtım malzemeleri levha halinde bulunur. Borunun çapına göre bu levhalar kesilir. Kesilen levhalar, boru yüzeyinin tamamını kaplayacak biçimde sarılır. Daha sonra üzerleri cam yünü ya da taş yünü gibi malzemelerle kaplanır. Bu malzemeler destekleyici niteliktedir. Böylece ısı yalıtımı ve boru içindeki ısı verimi yüksek oranda korunmuş olur.

Boru yüzeyi kauçuk malzeme ile sarıldıktan sonra birleşim yerleri özel bir yapıştırıcı ile desteklenir ve sağlamlaştırılır.

Uygulamaya başlamadan önce tesisat projelerinin incelenmesi yararlı olacaktır. İnşaat halinde borular açıkta kalacağı için uygulama yapması nispeten daha kolaydır.

Ancak sonradan yapılacak olan uygulamalarda projesine göre hareket edilmeli, kırılması gereken yerler belirlenmelidir. Zaten sonradan yapılan işlerdeki en büyük zorluk, duvar ya da tavan gibi elemanlarla kapalı halde bulunan boruların yerlerini tespit etmek ve bu boruların yalıtım işlemini gerçekleştirmektir.

Bazı yapılarda asma tavan uygulaması vardır. Asma tavan içerisinde havalandırma bacaları da dahil olmak üzere birçok tesisat borusu yer alır. Asma tavan kontrol kapakları kullanılarak, boruların kauçuk malzemesi ile yalıtımı kolaylıkla gerçekleştirilebilir.

Tüm yalıtım işlemleri tamamlandıktan sonra, kırılan yerlerin tamiri işlemleri gerçekleştirilir.

Son kontroller tamamlandıktan sonra iş müşteriye teslim edilir. Özellikle muayene yani kontrol işlemi önemlidir. Yalıtımda en küçük bir boşluğun ya da hatalı imalatın olmaması gerekir.

Nerelerde Kullanılır

Kauçuk izolasyon işlemleri, iklimlendirme ve tesisat borularının yer aldığı tüm alanlarda kullanılır. Mesela:

  • Alışveriş merkezleri,
  • Büyük depo ve antrepolar,
  • Kamu binaları,
  • Tiyatro ve sinema salonları,
  • Soğuk hava depoları,
  • Sıcak ve soğuk akışkan taşıyan borularda,

Kullanılırlar. Genelde iklimlendirme işlemlerinde sıklıkla kullanılan bakır boruların yalıtımı işlemlerinde kauçuk boru izolasyonu işlemi tercih edilir.

Avantajları Nelerdir

Kauçuk boru izolasyonu işleminin en büyük avantajı, uygulandığı boruyu ve bağlı olduğu sistemi korumasıdır.

Kauçuk boru izolasyonu ayrıca, uygulandığı boruyu ve sistemi dış etkenlerden korur. Isının dışarıya sızmasını ya da dış ortamda bulunan ısının iç ortamdakini etkilemesini önler.

Kauçuk boru izolasyon malzemesi yüksek oranda verim sağlar. Kısa sürede kendisini amorti eder.

Uygulama sonucunda zaman ve para kaybının önüne geçilmiş olur.

Kauçuk Boru İzolasyon Malzemesi” te bir düşünce

  1. Pingback: Ses İzolasyonu Nasıl Yapılır - İSM

  2. Pingback: Kızgın Yağ Hattı İzolasyonu - İSM

  3. Pingback: Donmaya Karşı İzolasyon - İSM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir