Havalandırma Kanalı İzolasyonu

Havalandırma Kanalı İzolasyonu

Havalandırma kanalı izolasyonu

Havalandırma kanalları genellikle, hastane, AVM, otel gibi birçok kişinin bir arada bulunduğu mekanlarda yapıların en temel parçaları arasında bulunmaktadır. Havalandırma sistemlerinin bileşenleri arasında havalandırma kanalları ile fanlar yer alır. Havalandırma kanallarından çıkan sesler tiyatro, konser ve sinema gibi kapalı alanlarda düzenlenene toplu etkinliklerde sorun oluşturabilir. Bu yüzden havalandırma kanallarının dikkatli bir şekilde korunması, işlevini son performansla yerine getirmesi ve uzun ömürlü olması büyük bir önem taşımaktadır.

Havalandırma kanalı izolasyonu nedir

Yapıların içerisindeki havanın en iyi koşullarda olması için havalandırma sistemlerinde bulunan hava kanallarına izolasyon işlemi gerçekleştirilebilir. Yapılan bu işlemin ısı ve ses için daha konforlu kullanım avantajı veren önemli artıları bulunmaktadır.

Havalandırma kanalı izolasyonu avantajları nelerdir

Havalandırma kanalı izolasyonu yapılmasıyla uygulamanın yapıldığı ortamın havasında büyük bir temizlik meydana gelir. Ortam küçük kir, mikrop ve tozlardan arındırılır ve en önemlisi kanallardan gelen sesler de önemli ölçüde azalır.

İzolasyonun bir başka artısı ise ısı izolasyonuna ilişkin katkı vermesidir. Hava kanallarının uzun ömürlü olması ve gereken faaliyeti uzun yıllar sorunsuza yerine getirmesi sağlanarak kullanım ömrünün de kısa sürede azalması önlenmiş olur.

Havalandırma kanalı izolasyonunda hangi malzemeler kullanılır

Havalandırma kanalı izolasyonu gerçekleştirilirken çeşitli malzemeler kullanılmaktadır.

Bunlar arasında cam yünü,  poliüretan, taş yünü, kauçuk levhalar gibi malzemeler yer alır. Her malzemenin kendine özel avantajları bulunmaktadır. Örneğin cam yünü, -50 dereceden artı 250 derecelik sıcaklığa kadar dayanan yapısıyla ısı ve ses yalıtımı konusunda kendisini kanıtlamış bir malzemedir. Toplu alanlardaki ses izolasyonunun da sağlanması gerektiğinden özellikle ısı ve ses yalıtımı konusunda dikkat çeker.

Bunun dışında poliüretan, köpük şeklindeki bir yalıtım materyali olmasıyla öne çıkar, taş yünü uygulamasında alüminyum folyodan oluşan kısım dış yüzeye gelerek hava sızdırmaması amacıyla sabitleme işlemi bantlarla yapılır. Kauçuk levhalar ise kanal ve malzemenin arasında herhangi bir boşluk oluşmayacak düzeyde uygulanır ve herhangi bir sızma riskinin de önüne geçilmiş olur.

Firmamız havalandırma kanalı izolasyonunda müşterilerine en iyi kalitede hizmeti en düşük fiyatla sunmaya devam etmektedir. Ürünlerimiz ve hizmetlerimiz için daha detaylı bilgiye bizlerle iletişime geçerek ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir