Kızgın Yağ Hattı İzolasyonu

Kızgın Yağ Hattı İzolasyonu

Kızgın Yağ Hattı İzolasyonu

Üretimin gerçekleştirildiği alanlarda kızgın yağın geçtiği boru hattının, başlangıcından yani vanasından başlayarak son parçasına dek izole edilmesi daha sonra ani yaşanabilecek tehlike oluşturabilecek durumların (ateşin yürümesi, yanma vs. gibi olaylar) önüne geçmek için kızgın yağ hattı izolasyonu çok büyük bir önem taşımaktadır. Sıcak alanlarda kullanılan boru hatlarının hem mukavemetinin iyi olması hem de taşıma maddesinden dolayı yüksek ısı ve dış etkenlere dayanıklı olabilmesi için yapılan izolasyonla enerji tasarrufuyla birlikte önemli bir güvenlik zafiyeti de ortadan zahmetsizce kaldırılabilmelidir.

Kızgın Yağ Hattı İzolasyonu Neden Yapılır

Endüstriyel tesislerde kullanılan kızgın yağ boruları için belirli aralıklarla kontrol sağlanmadığında akma ve yanma gibi sorunları ortaya çıkartabilmektedir. Bu yüzden gerçekleştirilen izolasyonda gerekli olan materyaller, endüstriyel olarak kullanıma uygun şekilde revize edilmiştir ve çok daha dayanıklı olacak şekilde  hazırlanmıştır.

Kızgın Yağ Hattı İzolasyonu Amaçları

İzolasyon sistemleri, kazanlardan çıkan yağların borulardan geçerken sıcaklığının korunması maksadıyla giydirilmektedir. Bu izolasyon ve giydirmeyle kızgın yağ hattının yalıtımı gerçekleştirilmekte ve böylece hem borunun dayanıklılığı artırılmakta hem de giydirmenin etkisiyle sıcak dengesinin korunmasıyla birlikte kayda değer bir enerji tasarrufu da elde edilmektedir.

Kızgın Yağ Hattı İzolasyonu İçin Kullanılan Malzemeler

Kızgın yağ hattı izolasyonu için kullanılan malzemelerde öncelikli husus aşırı sıcak bir ortama dayanıklılığının olması için malzemenin buna uygun olmasıdır. Bu yüzden izolasyon malzemeleri borunun üzerine alüminyumlarla birlikte birleştirilmeleridir. Burada ana husus sıcaklık veya soğukluktan ziyade dengeli bir ortam oluşturabilmektir. Kızgın yağ hattı izolasyonu için kullanılan malzemeler taş yünü ile saç kaplama alüminyumdan kullanılmaktadır. Bu malzemelerin kullanılma amacı hattın vanalar da dahil bütünüyle başından sonuna dek eksiksiz bir şekilde oluşabilecek tehlikelere karşın korunabilmesidir.

Kızgın Yağ Hattının İzolasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Endüstriyel tesislerde kızgın yağ hattı izolasyonunda kullanılan izolasyon malzemeleri borulara ve tanklara ayrı ayrı giydirilmektedir. Başından sonuna kadar profesyonel bir ekip eşliğinde planlama ve işin yapılması gerekli olup doğru yöntemler ve malzemelerle izolasyon sağlandığında tesislerdeki kızgın yağ izolasyonu da başarılı bir şekilde sağlanmış olacaktır. Konuya ilişkin profesyonel ve detaylı destek almak için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

Kızgın Yağ Hattı İzolasyonu” te bir düşünce

  1. Pingback: Sıcak Hat Vana İzolasyon Ceketi - İSM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir