Su Borusu İzolasyonu Nasıl Yapılır

Su Borusu İzolasyonu Nasıl Yapılır

İzolasyon işleminin gerçekleşebilmesi için boru ve yalıtım malzemesinin sıcaklığının 10 derece civarında olması gerekir. Su borusu izolasyonu işlemlerinde yalıtım malzemesinin boruya tam olarak geçebilmesi için ortasında yarıklar bulunur.

Yalıtım malzemesi boruya uygulanmadan önce ön bir çalışma gerçekleştirilir. Bu çalışmada ne kadar malzeme kullanılacağı, uygulamada kaç personel çalışacağı ve ne kadar süreceği gibi soruların cevapları yanıtlanır.

Su borusu izolasyonu nasıl yapılır yapılacak olan alan iyice temizlenir. Yalıtım malzemesi üzerindeki yarıklar, malzemenin boruya iyice sarılması içindir. Sıkıştırılan yalıtım malzemesi galvaniz tel ya da çelik kayış yardımıyla sabitlenir.

Yapılacak olan işin sırası, tesisat borularının bulunduğu konuma ve uzunluğuna bağlı olarak değişir. Mesela dar alanlardaki tesisat borularında yalıtım işlemi en dipten başlar. Daha sonra öne tarafa doğru gelinerek işlem tamamlanır.

Su Borusu İzolasyonu Yaparken Nelere Dikkat Edilir?

Sıcak su borusu izolasyonu ile soğuk su borusu izolasyonu işlemi aynıdır. Ancak sıcak su borularında işlem yapılmadan önce, ısının düşürülmesi gerekir. Bazı sanayi tesislerinde yer alan su borularının yüzeyleri yüksek ısı derecelerine sahiptir. Eğer sıcaklık kesilmeden işlem yapılırsa, ciddi yaralanmalara neden olabilir.

Su borusu izolasyonu yapılırken bazı zorluklarla karşılaşılabilir. Mesela kapalı alana denk gelen yerlerde bazı yerlerin kırılması gerekebilir. Genelde yalıtım işlemi boruların ilk döşendiği zaman yapılır. Ancak sonradan yapılan tesisatlarda duvar ya da döşeme altında kalan alanların kırılması gerekebilir.

Su borusu izolasyonu işleminde malzemenin verimli kullanılması gerekir. Yapılan işin tek seferde ve kısa sürede tamamlanması önemlidir.

En önemlisi de işe başlamadan önce tüm güvenlik önlemlerinin alınması gerektiğidir. Çünkü bazı alanlarda büyük borularla ve tehlikeli alanlarda çalışılacaktır.

Hangi Malzemeler Kullanılır?

Su borusu izolasyonu işleminde cam yünü ve taş yünü gibi malzemeler kullanılır. Bazı durumlar özel olarak üretilen boru kılıfları da yalıtım malzemesi olarak tercih edilir.

Alüminyum folyo, su borusu izolasyon malzemesi türlerinden bir tanesidir. Bu malzeme cam yünü ya da taş yünü malzemesinin üzerine kaplanır.

Nerelerde Uygulanır?

Alışveriş merkezleri, büyük fabrikalar, depo alanları, konutlar ve su borularının kullanıldığı her yerde yalıtım işlemi uygulanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir